5 tanács, hogy a lehető legjobban nézz ki a családi fotókon

dreamworld-photography-csaladfotozas-gyerekfotozas-heidi_ingrid

Végre rászántad magad, hogy elmenjetek családi fotózásra. Sőt, sikerült meggyőznöd a párodat is, ami igencsak nagy szó. Nem kevés időt, energiát és pénzt fordítotok erre, így nem csoda, ha a legtöbbet szeretnéd kihozni belőle. Ebben a posztban összeszedtem neked, hogy hogyan sikerülhet a legjobban ez az alkalom és hogyan nézhettek ki a lehető legjobban a fotókon.

Ha követed ezeket a tippeket, akkor jó eséllyel olyan képek fognak születni, amiket évek múlva is szívesen nézegettek. Az első három tanácson valószínűleg nem fogsz meglepődni, de az utolsó kettőre talán még nem is gondoltál eddig!

1. Válassz olyan ruhát, ami jól mutat a képeken!

Nem is olyan régen hosszasan értekeztem róla, hogy milyen fontos, hogy a megfelelő ruhát válasszátok a fotózáshoz. Ha olyan ruhát viseltek, amiben kényelmesen érzitek magatokat, az a képeken is látszódni fog.

Ha finom, álomszerű képeket szeretnétek, akkor pasztel színeket válasszatok és kerüljétek a fehéret. Ha drámaibb megjelenésre törekedtek, akkor viseljetek élénkebb színeket. A stylistok általában legfeljebb 3 szín használatát javasolják. A fehér, a fekete és a szürke nem számítanak színeknek (akromatikusak), így bátran kombinálhatók színekkel.

Ahogyan már korábban említettem, az egyszínű ruhák remekül mutatnak a képeken, de a nagyobb minták vagy csíkok is nagyon jól néznek ki. A kisebb mintákat és csíkokat, logókat, figurákat, feliratokat viszont érdemes elkerülni.

Én személyenként legalább két összeállítást szoktam javasolni, amiből az egyik lehet elegánsabb, a másik pedig hétköznapibb. Ugyanígy cipőből is többet érdemes hozni, beleértve a zárt orrú és adott helyszínnek megfelelő cipőket. A szezonnak megfelelő kardigánok, övek, ékszerek, sálak vagy kalapok is sokat dobnak a szetteken. További öltözködési tippekért olvasd el ezt a cikket!

2. Viselj profi sminket!

Sokan azt hiszik, hogy a fotósok azért pörögnek annyit a sminken, hogy kevesebbet kelljen retusálni. Ez így is van. Tény, hogy egy jó smink lerövidíti az utómunkát, de nem ez az elsődleges ok! A helyzet az, hogy a megjelenés és a magabiztos viselkedés szoros összefüggésben áll egymással. Azaz ha szépnek érzed magad, akkor sokkal magabiztosabban fogsz viselkedni, és már csak emiatt is szebb leszel a képeken!

Még ha ügyes vagy is a sminkelésben, azt javaslom, hogy a fotózásra profi készítse el a sminkedet. A smink másképpen néz ki a fotókon, mint a való életben és a profik gondoskodni tudnak róla, hogy a sminked a fényképezőgép előtt is tökéletes legyen. 

Emellett pedig saját tapasztalatból is mondom, hogy a napi sminkelési rutinban sok a rossz beidegződés. Nekem kb. 15 évig ugyanolyan volt a tipikus sminkem és még csak jól sem állt különösebben (a fekete szemceruzát már rég el kellett volna felejteni). Mások a túl sötét alapozásról nem tudnak leszokni, és már észre sem veszik a vonalat, ami az arcuk és nyakuk között éktelenkedik. Na ilyeneket egy profi sminkes biztosan nem fog veled művelni!

Ami pedig a konkrét sminket illeti, úgy gondolom, hogy egy családi fotózásra mindig jobb a természetes szépséget hangsúlyozni, mint bár tökéletesen, de teljesen felismerhetetlenül kinézni. (A családi fotózásokra a bőröd színével megegyező, púderrel mattított alapozó a legjobb, és lehetőleg mellőzd a nagyon fényes és csillámos szemfestékeket és pirosítókat, illetve a szem vízvonalának sötétre festését.)

Különösen igaz ez akkor, ha egyébként nem vagy csak enyhén szoktál sminkelni. Ilyen esetben a füstös szemet vagy a vörös ajkakat hagyd meg inkább a glamour fotózásodra. Más a helyzet persze, ha a hétköznapokban is erős sminket viselsz és ez a védjegyed.

3. Legyen profi frizurád!

A frizurával szinte ugyanaz a helyzet, mint a sminkkel. Az egész megjelenésedet befolyásolja, hogy milyen a hajad. A lenőtt, zsíros haj mindig igénytelen, de a frissen mosott is egészen másképp néz ki attól függően, hogy hogyan van elkészítve. 

Azt gondolom, hogy az évek során egészen jól megtanultam, hogy hogyan készítsem el magamnak a frizurámat, és megtaláltam azokat az eszközöket (hajkefe, hajsütő, hajvasaló), amiket jól és gyorsan tudok használni. De ahogyan a sminkes, úgy a fodrász sem véletlenül külön szakma, sosem fogok tudni magamnak olyan frizurát készíteni, amilyet egy jó fodrász!

Egyszerűen más az állaga, a tapintása, megjelenése a hajamnak, ha profi készíti el. Ráadásul egy profi pontosan tudja, hogy mennyire süsse be a hajamat ahhoz, hogy egy x idővel későbbi fotózásra pont jó legyen. Ha profi fodrász készíti el a hajadat, az jobban és hosszabb ideig tart, simább, puhább és fényesebb lesz. Oda fog figyelni arra is, hogy ne csak egyetlen szögből lehessen fotózni téged!

4. Ne görcsölj rajta, hogy hogyan fogsz kinézni a képen!

Sokan azért halogatják a családi fotózást, mert nem elégedettek a külsejükkel vagy nem tartják magukat fotogénnek. Például azért, mert a gyerek(ek) után felszaladt pár kiló, vagy esetleg sohasem voltak megelégedve vagy legalább kibékülve önmagukkal. Ezt nagyon jól ismerem én is, hiszen fél életemben megjegyzéseket hallgattam a fenekem méretével kapcsolatban (aztán végre csak divatba jöttem!).

Ezeket az érzéseket sikerül annyira elnyomni, hogy az ember azért csak bejelentkezzen a családi fotózásra. Hiszen fontosabb az, hogy legyenek emlékek, nemcsak nekünk, hanem a gyerekeinkek is. De az érzés, aggodalom attól még ott van, hogy nem fogok jól kinézni a képeken.

Persze, könnyű azt mondani, hogy ne görcsölj! Az egyik kulcs az, hogy olyan fotóshoz menjetek, akiben megbíztok ebből a szempontból is. Akár azért, mert annyira gyönyörűen összeállítja a pózokat, hogy az már csak előnyös lehet (aztán pedig tökéletesre retusál), akár azért, mert “megfigyelőként” a magatok teljes természetességében fotóz, akár azért, mert a pózok helyett olyan feladatokat ad, amikből természetes pillanatok kerekednek ki (én inkább a legutóbbi irányt képviselem).

Azt gondolom, hogy mindenki számára van olyan fotózási stílus, ami megfelelő, ami a legjobbat tudja kihozni belőle. Én azt tapasztalom, hogy onnantól kezdve, hogy nem kell meghatározott módon viselkedni, a végtagokat adott módon tartani és kötelezően a kamerába mosolyogni, a görcs magától elmúlik és rengeteg szuper kép készül. Ami meg nem az, azt örökre töröljük és kész.

5. Ne fegyelmezd (folyamatosan) a gyerekeket!

A gyerekek nem túl meglepő módon gyerekek maradnak akkor is, ha a család fotózásra megy. Lehet, hogy az elején még egy kicsit meg vannak szeppenve, de általában hamar felszabadulnak és magukat adják. Fotósként nekem ezzel semmi gondom sincsen, hiszen arra törekszem, hogy a ti egyedi családi történeteteket örökítsem meg és olyan képeket készítsek, ahol önmagatok vagytok, igaz, egy kicsit “feltupírozva” a fotózás alkalmából.

De: előfordul, hogy a szülők túl felszabadultnak érzik a gyerekek viselkedését, és úgy gondolják, hogy egy fotózáson ennél “jólneveltebbnek” kellene lenni. Ekkor elkezdenek befeszülni és fegyelmezni, aminek a legtöbbször egyetlen eredménye van: a gyerek hipercuki a képen, az ő fejük viszont el van torzulva és mehet a kép a kukába. (Majdnem ugyanez a kategória, amikor a kamera felé mutogatnak, hogy oda nézzen a csemete.) Szóval a tanácsom az, hogy te mint felnőtt nézz mindig nagyon szépen, hogy ne te legyél az, aki miatt nem lett jó egy kép!

Ebből a szempontból is kulcs, hogy olyan fotóst válasszatok, akiben megbíztok és olyan családfotózási stílust, ami nektek való. Ha örökmozgó két évesed van, valószínűleg nem a ‘fine art’ családi fotózás lesz az ideális választás. Ha a tökéletes műgonddal beállított képeket szereted, akkor pedig nem a lifestyle családi fotózás a te irányod. De azt is figyelembe kell venned, hogy milyen a családod, és melyikre alkalmas! Sok stressztől kímélheted így meg magad, és a képek is sokkal inkább titeket fognak tükrözni.

A különböző fotósok nagyon különböző módon dolgoznak, az egyik véglet ilyen vagy olyan módon mindent kontroll alatt tart, a másik véglet pedig szinte csak megfigyelőként készíti a képeket és sokkal jobban fog a te közreműködésedre is számítani. És persze a kettő között is számos út létezik. Ezt is érdemes már a fotózás előtt tisztázni, ha esetleg a fotóstól kapott tájékoztatóban nincs benne, hogy tudd mire számíthatsz vagy hogy egyáltalán nektek való-e az adott fajta fotózás.

Ha tetszett a bejegyzés és szeretnél értesülni a hasonló anyagokról, akkor iratkozz fel az email értesítőre!

Oszd meg!

Ez is érdekelhet

Exif

Milyen beállításokkal készült ez a fotó? Avagy: mire jó az EXIF és mire nem (VIDEO)

A kezdő fotósok egyik leggyakoribb kérdése, hogy milyen felszereléssel és beállításokkal készült egy fénykép. Sokszor pedzegettem már, hogy ez nem a legfontosabb kérdés egy fotóval kapcsolatban, de érdemes megnézni, hogy honnan tudhatók meg ezek az adatok, mire jók és mire nem. https://www.youtube.com/watch?v=dEWt6-XXsFEFeliratkoztál már a YouTube csatornámra? Milyen beállításokkal készült ez a fotó? Avagy: mire jó az

Tovább olvasom »
5 hiba, amit ne kövess el photoshopban

5 Photoshop hiba, amit ne kövess el! (VIDEÓ)

Kezdő és akár haladó fotósként is könnyű beleesni ebbe az 5 utómunka hibába. Mutatom azt is, hogy hogyan kerüld el őket! https://youtu.be/FnctKLZ6znwFeliratkoztál már a YouTube csatornámra? 5 Photoshop hiba, amit ne kövess el! A videóban elhangzó szöveg leirata <p>Mik azok a képszerkesztési hibák, amik azonnal elárulják, hogy kezdő vagy a fotózásban? Ha érdekel a fotózás és

Tovább olvasom »
photoshop lightroom újdonságok

Képgenerálás Photoshopban és háttérelmosás Lightroomban (VIDEÓ)

Lightroom és Photoshop újdonságok, amikről fotósként tudnod kell! Háttér elmosása utólag, illetve a képek javítása, átalakítása néhány kattintással a mesterséges intelligencia segítségével! A Lens Blur és Point Color használata Lighroomban és a Generative Fill és Expand alkalmazása Photoshopban. Mit szólsz ezekhez a funkciókhoz? https://youtu.be/V8pdzwb8BO0Feliratkoztál már a YouTube csatornámra? Képgenerálás Photoshopban és háttérelmosás Lightroomban a videóban elhangzó

Tovább olvasom »

Szólj hozzá!

Scroll to Top