A görbék használata lépésről-lépésre (VIDEÓ)

Photoshop - Curves / Görbék használata

Ha csak egyetlen képszerkesztő eszközt használhatnék mostantól, egészen biztosan a görbéket választanám. Nemcsak a Photoshop, de gyakorlatilag az összes képszerkesztő legsokoldalúbb eszközeiről van szó! Elérhetők többek között a Lightroomban és a Snapseedben is. A görbék segítségével megváltoztathatod egy kép fényességét, kontrasztját és akár színeit is.

Ha nincs szükség komolyabb változtatásokra és retusra egy képen, akkor ezzel az egy eszközzel elvégezheted a teljes utómunkát. Szóval érdemes megérteni és megtanulni a használatukat! Ahol a leginkább szeretem használni őket, az a Photoshop, mert külön rétegeken kezelhetők és ezekhez egyedi rétegmaszkok adhatók, hogy a hatást ne a kép egészén, hanem csak bizonyos részein is lehessen érvényesíteni.

Hogyan működnek a görbék a Photoshop programban?

A Photoshop esetében az Adjustment rétegek között fogod megtalálni a görbéket (Curves).

A görbéknél alapesetben egy egyenes vonalat fogsz látni, alatta pedig az ún. hisztogramot, ami nagyon leegyszerűsítve azt mutatja meg, hogy milyen arányban vannak sötét és világos részek a képen. De nemcsak ez az RGB görbe van, hanem az egyes színcsatornák görbéi  – vörös, zöld, kék – külön-külön is.

Ha az alap (RGB) görbén felhúzod a középtónusokat, akkor a gyakorlatban a vonal közepén egy pontot kezdesz el húzni merőlegesen az eredeti vonalra. Látni fogod, hogy így a kép középtónusai világosodnak a legnagyobb mértékben és a sötét és világos részek sokkal kisebb mértékben (a fehérek és feketék nem változnak). Minél jobban elhúzod az eredeti egyenestől, annál erősebb a hatás. (Ugyanígy ha lefelé húzod a középtónusokat, sötétebb lesz a kép.) Próbáld ki, és meglátod! Ezt szoktam akkor is használni, ha valaki túl sötét a képen.

A kontraszt állítása a görbékkel - a Photoshop vagy akár más képszerkesztő segítségével

A kontrasztot többféleképpen is lehet növelni a képen a görbékkel. A feketék és fehérek behúzása azt jelenti, hogy a bal alsó sarokból (fekete) egy pontot vízszintesen jobbra, a jobb felső sarokból (fehér) egy pontot vízszintesen balra kezdesz el húzni. Ez sötétíti a sötét részeket és világosítja a világosakat, amitől összességében kontrasztosabbnak, “tisztábbnak” fog tűnni a képed, eltűnik a nyers képekre jellemző szürke fátyol.

Ezeket a pontokat min. a hisztogram kezdetéig (feketék), illetve végéig (fehérek) szoktam húzni, de nyilván közben nézem a képet, hogy ne tűnjenek el a részletek az árnyékokban (azaz ne legyen ott fekete) és a csúcsfényekben sem (azaz ne legyen ott fehér). Nincs erre általános szabály, úgy állítom be, ahogyan tetszik az eredmény.

Ha vannak kiégett (fehér) részek a képen, akkor a jobb felső sarokból függőlegesen lefelé húzom a pontot, ami csökkenti a fényességet (sajnos a teljesen fehér, kiégett részekből nem lehet így sem részleteket visszanyerni!).

Növelheted a kontrasztot, ha úgynevezett S-görbét állítasz be . Ilyenkor nem középen, hanem az egyenes vonal 1. és 3. negyedénél kezdesz el egy-egy pontot lefelé, ill. felfelé húzni. A kontraszt erőssége attól függ, hogy mennyire húztad el a pontot az eredeti egyenestől. A Photoshop esetében, de általában a többi programnál is, vannak előre kiválasztható görbe presetek, érdemes azokat is megnézni.

A színek módosítása még egy kicsit trükkösebb, de a fenti videóban részletesen bemutatom.

A görbék elsőre nem tűnnek túl egyszerűnek, de ha egyszer ráérzel, biztosan előszeretettel fogod használni őket. Neked melyik a kedvenc képszerkesztő eszközöd vagy technikád?

Ha tetszett a bejegyzés és szeretnél értesülni a hasonló anyagokról, akkor iratkozz fel az email értesítőre!

Oszd meg!

Ez is érdekelhet

NAS munkafolyamat fotósoknak

NAS munkafolyamat fotósoknak: A képek tárolása, rendszerezése és megosztása (QNAP TVS-675)(VIDEO)

Fotósként hogyan tárold, rendszerezd és oszd meg a fényképeket az ügyfelekkel? Ebben a videóban megmutatom, hogy milyen munkafolyamatot alakítottunk ki a NAS-sal. https://youtu.be/OGHhyviXkZQFeliratkoztál már a YouTube csatornámra? NAS munkafolyamat fotósoknak: A képek tárolása, rendszerezése és megosztása (QNAP TVS-675) – A videóban elhangzó szöveg leirata <p>Fejfájást okoz a fotóid tárolása, rendszerezése és megosztása másokkal? Megmutatom, hogy milyen

Tovább olvasom »
mesterséges intelligencia photoshop

A legnagyobb újdonság a Photoshopban: képgenerálás mesterséges intelligenciával (VIDEÓ)

Kiterjesztenéd vagy megváltoztatnád a fotóidat néhány kattintással? Megérkezett a mesterséges intelligencia alapú képgenerálás Photoshopba! Megmutatom a használatát lépésről lépésre. https://youtu.be/u2WfV_u4YYoFeliratkoztál már a YouTube csatornámra? A legnagyobb újdonság a Photoshopban: képgenerálás mesterséges intelligenciával – A videóban elhangzó szöveg leirata: <p>Kiterjesztenéd vagy megváltoztatnád a fotódat néhány kattintással? Megérkezett a mesterséges intelligencia alapú képgenerálás a Photoshopba. Szia, én Ihász

Tovább olvasom »
Lightroom, photoshop, adobe camera raw újdonságok

Lightroom és Photoshop újdonságok – AI zajszűrés és még jobb maszkolás (VIDEÓ)

Mindig izgatottan várom a Lightroom és Photoshop frissítéseket, mert az új funkciókkal általában azonnal könnyebbé és gyorsabbá válik az utómunka. Most is nagyon hasznos újdonságok érkeztek! Megmutatom, hogyan távolítsd el a zajt a fotóidról az új, mesterséges intelligencia alapú Denoise segítségével, és bemutatom a maszkolási fejlesztéseket, mint például a görbék lokális alkalmazása és az új

Tovább olvasom »

Szólj hozzá!

Scroll to Top