Miért van szükség egységes képi világra, stílusra?
Az egységes stílus megtalálása nemcsaka kezdő fotósok számára jelent kihívást, hanem mindazoknak, akik bármilyen okból szeretnének egységes képi világot kialakítani. Például akár egy Instagram feednél. Az ilyen “portfolió” nemcsak vonzóbb a szemnek, de segít azonosítani az illető munkáját és építeni a márkáját. Ennek egyik eleme az utómunka, legtöbbször a Lightroom és Photoshop segítségével.
A kézenfekvő megoldás: Lightroom vagy Photoshop (Adobe Camera Raw) presetek?
A presetek tulajdonképpen olyan filterek/szűrők/hatások, amiket egy kattintással rátehetsz a fotóidra. Nagyon sok alkalmazásban elérhetők, nemcsak a Lightroom és Photoshop programokban, hanem olyan mobil alkalmazásokban is, mint az Instagram, VSCO vagy a Snapseed.
Ezek azzal kecsegtetnek, hogy különösebb utómunka tudás nélkül profinak tűnő, egységes fotóid lesznek. Az így létrehozott fantasztikus képanyaggal pedig majd rengeteg követőt és akár megbízásokat szerzel. Ha próbáltad már őket, akkor bizonyára észrevetted, hogy ez azért nem ennyire egyszerű, és míg egy preset jól mutat egy képen, addig egy másikon borzalmas lehet. Vagy ha nem az, akkor is teljesen másképp nézhet ki, mint a másikon.
Szóval mi is a baj a Lightroom és Photoshop presetekkel?
Ebben a videóban elmondom, hogy mik a kihívások a presetek használata során, miért van az, hogy nem működnek a képeiden, és azt is, hogy hogyan tudod őket mégis használni Lightroomban vagy Photoshopban.
Ha figyelgeted a fotós piacot, akkor talán már belefutottál Dan Hecho vagy a Twig & Olive presetjeibe. Ezeken mutatom be, hogy még az sem jelent biztosat, ha az ingyenes helyett fizetős verziókkal próbálkozol.
De mi a megoldás? Minden Lightroom és Photoshop preset felejtő?
Nem szeretném előre lelőni a videó teljes tartalmát, de azt azért el kell mondanom, hogy a preseteket is akkor tudod igazán jól használni, ha megtanulsz szerkeszteni. Csak így fogod látni, hogy miért nem működik a fotódon egy preset és hogyan is lehetne testreszabni, vagy mikor érdemes inkább teljesen elengedni és helyette egy másikat használni.
Félreértés ne essék, nem vagyok a presetek ellen, sőt nekem is van egy megvásároható preset csomagom. De azt gondolom, hogy ahogyan fotózni és utómunkázni, úgy presetet használni is csak tudatosan érdemes, és olyan formában, hogy az tényleg könnyebbség legyen, ne pedig felesleges időtöltés!