A fotózás alapjainak tanulmányozásakor a kezdők egyik első kérdése az, hogy milyen objektívet érdemes beszerezni. Erre természetesen nincsen “helyes” válasz, hiszen attól függ, hogy mit és hol szeretne vele fotózni. Ebben a videóban a portré, gyerek és család fotózás áll a középpontban, tehát ebből a szemszögből járom a körbe az objektívek kérdését. (Ha még fényképzőgép választása előtt állsz, ezt a videót ajánlom!)
Fix vagy zoom objektívet érdemes választani? Mik ezeknek az előnyei és hátrányai? Milyen fényerőre lehet szükség? Milyen objektívet válasszunk kültérre és milyet beltérre? Ha bizonyos stílusok – pl. lifestyle, dokumentarista – elérésére törekszünk, ahhoz mit érdemes beszerezni? Kiderül a videóból!
Fotózás alapok: A megfelelő objektív kiválasztása
- 0:34 Az én lencséim
- 1:09 Fix vagy zoom objektívet érdemes választani?
- 2:15 Milyen fényerőre lehet szükség?
- 4:37 A szenzorméret és az objektívválasztás összefüggései
- 6:25 A zoom lencsék előnyei
- 7:44 Amit nem ajánlok
- 9:07 Az objektívek torzítása
- 9:30 Objektívek beltéri vs. kültéri fotózáshoz
- 10:07 A nagyobb látószögű objektívek képi világa
- 10:56 A teleobjektívek tulajdonságai
- 11:39 Nagylátó vagy tele?
- 20 mm: Ezt nem tartom elengedhetetlennek a fotózás során, de rengeteget meg tudok vele mutatni a környezetből is, ha éppen ahhoz van kedvem. APS-C gépen videózáshoz is elkezdtem használni.
- 35 mm: Alapdarab, számomra kültéren és beltéren egyaránt nélkülözhetetlen. Ez a látószög teszi lehetővé a legbensőségesebb képeket, és bár torzít közeli felvételeknél, ez engem egyáltalán nem zavar.
- 55 mm: Elsősorban beltéren, stúdióban használom. Első objektívnek tökéletes (full frame gépváz esetén)!
- 85 mm: Szintén nélkülözhetetlen darab, a tökéletes portréobjektív.
- 135 mm: Csodálatos képe és háttérelmosása van, de ritkán veszem elő, mert túl messzire kell mennem vele az alanyomtól és így nehezebb őt instruálni.
Neked melyik a kedvenc objektíved? Írd meg kommentben!