Az ingyenes Lightroom alternatíva? Snapseed tippek és trükkök

Lightroom alternatíva: Snapseed

Az utómunka kapcsán gyakran felmerül, hogy az olyan fizetős alkalmazásoknak, mint a Lightroom vagy a Photoshop, milyen ingyenes alternatívái vannak. Ha valaki kifejezetten mobilon szeretne szerkeszteni, akkor általában a Snapseedet (Android, iPhone) szoktam ajánlani.

Snapseed: A Lighroom és a Photoshop közös kisgyereke?

A Snapseed egy olyan képszerkesztő mobil alkalmazás, amivel alap módosításokat és komolyabb utómunkát egyaránt lehet végezni, igaz, “mobilos” minőségben. Ez azonban a felhasználások egy jelentős részére – pl. Instagramra – bőven elegendő.

Amellett, hogy elérhetők benne az alapvető képkorrekciók (vágás, expo, kontraszt, színhőmérséklet, élesítés stb.), akár helyi módosításokat vagy egy kattintásos portré retust is lehet vele végezni.  Számos különböző szűrő és hatás érhető el benne, illetve akár szöveget vagy keretet is adhatsz a képekhez.

Lightroom vs. Snapseed munkafolyamat: Mi a különbség?

Az alapvető korrekciós eszközök a legtöbb képszerkesztő alkalmazásban elérhetők, így a Snapseedben és a Lightroomban is, bár lehet, hogy éppen máshogyan hívják őket vagy kicsit másképp viselkednek. A logika mindenesetre ugyanaz, így számos lépést, amit láttál tőlem a Lightroomban, a Snapseedben is nagyon hasonlóan végre tudod hajtani!

Alapvető korrekciók - A képszerkesztés kezdő lépései

Az alapvető korrekciók gyakorlatilag azonosak a Snapseed és a Lightroom esetében. Mutatom, hogy mit hol találsz a Snapseedben!

  • Tools/Crop. Ha szükségesnek tartom, akkor vágom a képet. Igyekszem már úgy komponálni, hogy erre ne legyen szükség, de azért időnként nyilván előfordul, hogy nem úgy sikerül. Általában vágással korrigálom azt is, ha esetleg ferde a horizont a képen (vízszintezés).
  • Tools/Tune/Brightness. A vágás után nálam mindig az az első, hogy ellenőrzöm az expozíciót. Ha esetleg alul vagy felülexponált a kép, akkor ezt korrigálom.
  • Tools/White Balance. Ezután szoktam megnézni a színeket (színhőmérséklet), és ha szükségesnek látom, akkor állítok a kék-sárga és zöld-magenta csúszkákon. A magam részéről a melegebb árnyalatokat szoktam előnyben részesíteni. Itt leginkább a bőrszínt szoktam figyelni és azt igyekszem a lehető legszebbre belőni. Ne legyen se túl szürkés-kékes, se túl zöldes vagy magentás, de túl sárga se. A Tune/Warmth csúszkát is szoktam használni még erre.
  • Tools/Tune/Highlights&Shadows. Ezt követően megnézem a csúcsfényeket (highlights) és az árnyékokat (shadows). Előfordul, hogy túl fényesnek találom a csúcsfényeket és visszahúzom őket, vagy túl sötétnek az árnyékokat és felemelem őket vagy fordítva.
  • Tools/Tune/Contrast: Szoktam használni a kontraszt csúszkát is, de általában kisebb értékekkel.
  • Tools/Tune/Saturation&Ambiance: Szoktam használni a szaturációs csúszkákat is, de ezeket is többnyire alacsonyabb értékekkel.
  • Tools/Tonal contrast&Sharpening: Bizonyos esetekben alkalmazok élesítő eszközöket is. Ezeknek a pontos hatását nehéz lenne megfogalmazni, érdemes inkább a csúszkákkal játszani és megnézni az eredményt.

Néhány gondolat a görbékről, a Snapseed és a Lightroom legsokoldalúbb eszközeiről

görbék megérdemelnek egy külön fejezetet, mert hihetetlenül jó kis eszközök. Számos képszerkesztő programban elérhetők, többek között a Snapseedben is: Tools/Curves. Leggyakrabban a kép kontrasztjának a beállítására használom őket, de alkalmasak a színek módosítására is. Egy kép szinte teljes utómunkája elvégezhető csak a görbék segítségével.

A görbéket egyébként Photoshopban szeretem leginkább használni, mert ott a rétegek és rétegmaszkok segítségével a képnek csak egyes részein is használhatók. A Lightroomban ez nem valósítható meg, a Snapseedben viszont van egy jó kis trükk erre. Azt szoktam csinálni, hogy az Undo-nál kiválasztom a View edits opciót és az utolsó effektnél a Brush-t, amivel fel tudom festeni a képre, hogy hol szeretném alkalmazni és milyen erősséggel (0, 25, 50, 75, 100%). Ezt a fenti Snapseed videóban meg is mutatom!

Portré retus és egyéb helyi módosító eszközök - Snapseed vs. Lightroom és Photoshop

Ahogyan a Lightroomban, úgy a Snapseedben is elérhetők helyi módosító eszközök. A Lightroom eszközei sokoldalúbbak, a Snapseedesek viszont sokkal egyszerűbben használhatók.

  • Tools/Brush&Selective: Időnként használok lokális módosító eszközöket is, a Selective egy beállított sugarú körben működik, míg a Brush ott érvényesíti a hatását, ahová ráfestettünk a képre. Ezekkel szoktam például sötétbe borult arcot világosítani, vagy bizonyos részeket szaturálni vagy deszaturálni egy képen.
  • Tools/Portrait & Glamour Glow. A retusálást nyilván Photoshopban szeretem a legjobban elvégezni, de mobilon használom a Snapseed egy kattintásos szűrőit is.
  • Tools/Healing: Ha valamit el kell tüntetnem a képről, akkor többnyire a Photoshophoz fordulok, de egyszerűbb esetben ez a Snapseedes eszköz is használható.

Neked melyik a kedvenc képszerkesztőd?

Ha tetszett a bejegyzés és szeretnél értesülni a hasonló anyagokról, akkor iratkozz fel az email értesítőre!

Oszd meg!

Ez is érdekelhet

mesterséges intelligencia fotósoknak

Barát vagy ellenség? Mesterséges intelligencia a fotózásban

Az elmúlt időszakban egyre több szó esik a mesterséges intelligenciáról (MI vagy AI, artificial intelligence), ami jelentős hatást gyakorol a fotózásra is. A változások egyrészt rettenetesen izgalmasak, másrészt viszont elképesztően ijesztőek is lehetnek a fotósok számára. Pontosan milyen megoldások érhetők el ma? Segít vagy árt a mesterséges intelligencia? Támogatja a fotósok munkáját vagy elveszi azt?

Tovább olvasom »
mesterséges intelligencia portré retus portrait pro portraiture luminar

Mesteri bőrretus AI technológiával? Portrait Pro, Portraiture, Luminar Neo Photoshop plugin (VIDEÓ)

Kiváltja vajon a mesterséges intelligencia a kézi megoldásokat az igényes portré retusban? A mesterséges intelligencia sorozatom harmadik részében a Portrait Pro, Portraiture, Luminar Neo Photoshop pluginok működését mutatom be. Ha szeretnél még többet tudni és lépést tartani a trendekkel, regisztrálj az áprilisi ingyenes workshopomra!  https://youtu.be/sA_atSzDzHUFeliratkoztál már a YouTube csatornámra? Portré retus a mesterséges intelligencia segítségével a

Tovább olvasom »
mesterséges intelligencia luminar photoshop

Alkoss lenyűgöző képeket az AI erejével: Luminar Neo, Photoshop Neural Filters használata (VIDEÓ)

Csodálatos fotók néhány kattintással? Vajon lehetséges? A mesterséges intelligencia sorozatom második részében Luminar Neo és a Photoshop Neural Filters AI-alapú megoldásait mutatom be. Ha szeretnél még többet tudni és lépést tartani a trendekkel, regisztrálj az áprilisi ingyenes workshopomra! https://www.youtube.com/watch?v=vPHeDR_bAuYFeliratkoztál már a YouTube csatornámra? Mesterséges intelligencia használata a Luminar Neo és a Photoshop Neural Filters programban –

Tovább olvasom »

Szólj hozzá!

Scroll to Top