Az utómunka során az egyik legfontosabb dolog, hogy legyen egy terv a fejünkben, ami alapján haladunk. Így érhetjük el azt az eredményt, amit megálmodtunk, és így nem kell korábbi lépésekhez újra és újra visszatérnünk valamilyen későbbi módosítás miatt. Ebben a bejegyzésben azt a Lightroom Classic képszerkesztési munkafolyamatot mutatom be, ami alapján dologozom, és amit a Lightroom Mastery online tanfolyamon lépésről lépésre átadok.
Az első lépések
- Vágd meg a képedet, hogy ne végezz feleslegesen utómunkát azokon a részeken, amiket nem fogsz használni. Ha többféle kivágásra lesz szükséged, vagy még nem vagy biztos a végleges vágásban, akkor pedig inkább hagyd ezt a legvégére.
- Állítsd be a képed fényességét és kontrasztját a Basic/Tone, illetve a Tone Curve segítségével. Eközben figyeld a hisztogramot is, és a háromszögek segítségével ellenőrizd, hogy van-e (nem szándékos) bebukás vagy kiégés a képen.
- Használhatod a Texture vagy Clarity csúszkát, ha szeretnél még egy kis speciális kontrasztot, élességet adni a képeidhez. Ha fátyolos a képed például köd vagy napsütés miatt, használd a Dehaze csúszkát. Ezekből általában a kevesebb több!
A színvilág megteremtése
- Add meg a kép színvilágát, alaphangulatát (hideg/meleg) a Profile, WhiteBalance és esetleg a Calibration beállításával.
- Gondold át, hogy élénkebb vagy kevésbé szaturált képet szeretnél és annak megfelelően állítsd be a Vibrance-t és Saturation-t. Ne szaturáld túl a képedet, mert az sohasem mutat jól.
- Finomhangold a színeket a Tone Curve, HSL és Color Grading segítségével. Ha az előző lépésben nem használtad a Calibrationt, akkor most kísérletezhetsz még azzal is.
- Ha szükséges, végezz lokális módosításokat a Graduated Filter, Radial Filter vagy a Brush segítségével. Ha kifejezetten tónus tartományokat vagy színeket szeretnél módosítani, használd a Range Maskokat.
Portré retus a Lightroom segítségével? Lehetséges!
- Portré retusálásnál pl. a bőrhibák eltüntetéséhez használd a Spot Removalt (heal), ha szükséges, illetve a brush eszközt akár a Lightroom alap ecset presetjeivel, akár finomhangolva (Soften Skin, Teeth Whitening, Iris Enhance, Dodge, Burn).
További hatások a tökéletes képekért
- Kísérletezz az Effects panellel, ha tetszik, tegyél vignettát vagy szemcsézettséget a képre. A vignetta akkor jó, ha szinte nem is látszik, de segít a lényegre irányítani a figyelmet. A Lightroom vinyetta lehetősége azért is szuper, mert mindig az aktuális kivágás alapján alakítja a vinyettát (“post-crop”), tehát nem veszik el, ha pl. egy 3:2 arányú képet 1:1 négyzetesre vágsz.
- Használd az élesítést és zajszűrést olyan mértékben, ahogyan azt a kép megköveteli. A zajosabb képeknél figyelj az élesítés mértékére, mert nő a képzaj is. Használd ki a maszkolás adta lehetőségeket! Ne élesítsd túl a képedet, és másképp élesíts webre és nyomtatáshoz. Nyomtatásra való előkészítéshez használhatod az export funkciónál rendelkezésre álló élesítési lehetőségeket.
- Korrigáld a lencsetorzulásokat (Lens Corrections), illetve az objektív vagy kameraállás okozta torzításokat (Transform).
További Lightroom trükkök, hogy megkönnyíthesd az életedet
- Természetesen bármelyik ponthoz visszatérhetsz később is és finomhangolhatod. Még az is lehet, hogy képszerkesztés közben jössz rá, hogy mégis inkább más irányba vinnéd el a képet. Ilyen esetben használd ki a Snapshotokban, ill. Virtual Copy-kban rejlő lehetőséget.
- Ha tetszik az eredmény, másold át a beállításokat a sorozatod többi képére is(Copy vagy Sync) és utána finomhangold őket kisebb csoportokban vagy akár egyesével. Ez csak azoknál a képeknél fog jó eredményt hozni, amelyek hasonló fényviszonyok között készültek és hasonló színek szerepelnek rajtuk.
- Ha valami egyedit alkottál, mentsd el presetként, hogy később is könnyen tudd használni.
Ha fotós portfoliót építesz, törekedj az egységes stílusra az utómunkában is, hogy felismerhetők legyenek a képeid!
Ha szeretnéd ezt a munkafolyamatot mélységeiben is megismerni és elsajátítani az egyes eszközök használatát, akkor lesd meg a Lightroom Mastery kurzust! Ebben nem csupán a képszerkesztésen vezetlek végig, hanem egyebek mellett a katalógus kialakításán és a képeid rendszerezésén is.