Talán te is észrevetted már, hogy első ránézésre a Photoshop nem éppen felhasználóbarát program. Legalábbis azt nehéz lenne állítani, hogy magától értetődő a használata. Korábban már részletesen írtam a Lightroom munkafolyamatomról, ahol már szinte maga a program végigvezet azon, hogy milyen lehetőségek vannak és azokkal milyen sorrendben érdemes foglalkozni. A Photoshop esetében sajnos nagyon nem ez a helyzet, de bízom benne, hogy ez a poszt segíteni fog abban, hogy jobb viszonyba kerülj vele. A munkafolyamat bemutatása előtt érdemes néhány dolgot helyretenni!
Ne kapj frászt, csak a Photoshop eszközök töredékére lesz szükséged!
A Photoshopban rengeteg eszköz és lehetőség áll rendelkezésre, neked azonban ténylegesen csak ezeknek egy kis részére lesz szükséged. Ráadásul a legtöbb dolgot többféleképpen is meg lehet oldani a segítségével, nem feltétlenül kell ismerned az összes lehetséges módszert. Hidd el, még a legprofibbak is csak a töredékét használják annak, ami elérhető benne, hiszen nincsen rá szükségük a fotós munkához.
Felejtsd el a post-iteket!
Sokszor látom, hogy a Photoshop képszerkesztéssel ismerkedők azt írják fel maguknak füzetbe vagy egy cédulára, hogy melyik eszközt milyen értékre “kell” beállítani. Az a baj ezzel a szemlélettel, hogy egy adott beállítás sokszor csak egy adott képhez (vagy azonos körülmények között készült sorozathoz) megfelelő, egy másikhoz már nem. Azt érdemes megérteni, hogy hogyan működnek az eszközök, melyik csúszka pontosan mit csinál, és akkor némi gyakorlással már boldogulni fogsz.
Az egyetlen dolog, amit meg kell értened a Photoshop kapcsán
A Photoshopban lehetséges és érdemes is külön rétegeken dolgozni a képeken. Így utólag is vissza tudsz térni bizonyos lépésekhez és finomhangolhatod őket, illetve más képen is alkalmazhatod. A rétegek ténylegesen olyanok, mintha egymás tetejére tennél különböző dolgokat. Mindig az látszik, az érvényesül először, ami legfelül van. Ha a rétegen egy kép van, az alap esetben átlátszatlan, tehát bármi van alatta, az nem lesz látható. Vannak azonban olyan rétegek is (ún. adjustment rétegek), amelyeket leginkább a szűrőkhöz lehet hasonlítani, amelyek ugyan alap esetben is átlátszóak, de érvényesítenek valamilyen hatást – például fényességet, kontrasztot vagy színezést – a képen. A rétegekhez pedig kapcsolódhatnak rétegmaszkok, amelyek nevükhöz híven azt befolyásolják, hogy hol látszódjön az adott réteg és hol ne. A fekete rétegmaszk elfed, a fehér rétegmaszk pedig láthatóvá tesz.
Véletlenül se használd magyarul a Photoshop képszerkesztőt!
Tudom, hogy sokaknak barátságosabbnak tűnhet elsőre egy magyar nyelvű felület. Sajnos azonban az a helyzet, hogy a magyar fordítások sokszor kevésbé érthetőek, mint az eredeti szavak, ráadásul szinte minden segítség és anyag angol nyelven érhető el a Photoshophoz. Ha magyarul használnád, akkor is el kellene sajátítanod egy új szókincset, amitől nyugodtan megkímélheted magad. Hidd el, nagy szívességet teszel magadnak, ha inkább kezdettől fogva angol nyelven használod.
Kezdőként hogyan alakítsak ki a legkönnyebben egy teljes munkafolyamatot?
Ebben a videóban egy teljes Photoshop utómunka folyamatot mutatok meg neked lépésről lépésre. Sőt még azt is megtanulhatod, hogy mindezt hogyan automatizáld, hogy ne kelljen minden egyes alkalommal elvégezned a lépéseket. Persze érdemes azzal indítani, hogy megérted és elsajátítod ezeket a lehetőségeket.
Ha csak egyetlen Photoshop eszközt választhatnék, biztosan a görbék (Curves) lenne az!
Ebben a videóban megmutatom neked, hogy hogyan használhatod a Photoshop legsokoldalúbb eszközét, a görbéket (Curves)! Akár a fotód fényességén, kontrasztján, akár színén szeretnél állítani, nagy segítségedre lesz. Ha csak ennek a használatát elsajátítod, óriási lépést teszel a profi képszerkesztés felé.
Bízom benne, hogy ezzel a bejegyzéssel sikerült egy kicsit formálnom a szemléletedet a Photoshop kapcsán és segít neked az elindulásban. A YouTube-on rengeteg egyéb Photoshop témájú videóm is van, érdemes körbenézned! Ha pedig szeretnéd megtanulni a Photoshop használatát lépésről lépésre az alapoktól, akkor ajánlom neked a Photoshop Mastery tanfolyamot!