A fotóssá válás 8 fázisáról szóló posztban már tettem említést néhány olyan hibáról, amibe gyakorlatilag minden kezdő belefut. Ebben a videóban most kifejezetten az utómunkával kapcsolatos baklövéseket gyűjtöttem össze. Akár a Lightroom, akár a Photoshop a választott program, könnyű túlzásba vinni az új technikákat, amiket éppen tanul az ember.
Ugye követsz már YouTube-on?
A legkínosabb Lightroom és Photoshop bakik
- 0:48 Az 1. hiba
- 2:44 A 2. hiba
- 3:27 A 3. hiba
- 4:25 A 4. hiba
- 5:32 Az 5. hiba
Te melyiket követted már el? Nyugodtan bevallhatod, valójában nincsen benne semmi ciki, csak muszáj manapság figyelemfelkeltő címet adni. Az ember folyamatosan tanul, fejlődik, sőt az ízlése is változhat. Még az is lehet, hogy neked most éppen pont tetszik az, ami szerepel a fenti válogatásban, és ezzel nem is vagy egyedül.
Fájdalmas élmények a fotós csoportokban
Sokszor látom fotós csoportokban is, hogy azok a képek kapják a legtöbb lájkot, amiket én már réges régen túl soknak érzek. De egy percre sem gondolom, hogy az én véleményem az abszolút igazság. Tudod mit csinálok ilyenkor? Továbbgörgetek.
Nem hagyok kiröhögő emojit, nem érzem úgy, hogy oda kell írnom, hogy nekem ez nem tetszik. Igyekszem nem traktálni másokat a kéretlen tanácsaimmal (ha kérik, az nyilván más helyzet) vagy azt fitogtatni, hogy én mennyivel jobban meg tudnék valamit csinálni (miközben lehet, hogy nem is). Mert ez nem segítség, hanem egyedül önigazolás, a saját (vélt vagy valós) tudás fitogtatása, a napi betevő “én jobb vagyok nálad” érzés hajhászása.
A ténylegesen segítő szándékú tanácsok kulturált formában vannak megfogalmazva és lehetőleg akkor sem mennek át anyázásba, ha a másik rosszul reagál rájuk. Utóbbi esetben általában egyszerűen nem folytatom a beszélgetést. Minek pazaroljam az energiámat valakire, aki nem fogadja el a segítségemet?
Azután persze lehet, hogy készítek egy ilyen videót, és elmondom a véleményemet. Igyekszem mindezt általam korrektnek gondolt formában tenni, személyeskedés és megszégyenítés nélkül. Hiszek benne, hogy az “internet” egy élhetőbb hely lenne, ha többen gondolkodnának hasonlóan. Mi ezt a légkört igyekszünk megteremteni a #kattanjki – inspiráció fotózáshoz Facebook csoportban. Mindenkit szívesen látunk, aki hasonlóan gondolkodik és megválaszolja a belépő kérdéseket!
Tudom, hogy ez egy szélmalomharc, de néha kikívánkozik belőlem. Ha valaki bunkó, az csakis őt minősíti, még akkor is, ha akadnak még, akik lájkolgatják a beszólós kommenteket. Lehet azt mondani, hogy aki nem bírja a kritikát, az ne posztoljon az internetre. De lehet egyet visszavenni is, és úgy bánni mindenkivel, ahogyan az nekünk is jól esne. Rajtunk múlik, hogy milyen hely “az internet”!