Szeretnél egységes, egyedi stílust kialakítani a fotózásban és utómunkában? Nemrég végeztem egy kis kutatást, ahol több mint 400 fotós osztotta meg velem, hogy mi a legnagyobb kihívása. Az egységes, illetve egyedi stílus kialakítása volt, amit a legtöbben említettek.
Biztosan neked is van olyan fotós, akinek azonnal felismered a munkáját akkor is, ha éppen nem látod mellette a nevét. És talán már el is merengtél rajta, hogy mi lehet a titka, és vajon te hogyan érheted el, hogy neked is legyen ilyen?
Ehhez kapsz 6 kézzel fogható, gyakorlati tanácsot ebben a videóban.
- 0:36 1.
- 0:58 2.
- 1:14 3.
- 1:36 4.
- 2:06 5.
- 2:37 6.
Fotós stílus 1x1
- Könnyebb egységes stílust kialakítani, ha hasonló helyszíneken fotózol. Ez nem azt jelenti, hogy mindig ugyanott kell fotózni, sőt még azt sem jelenti feltétlenül, hogy csak kültéren vagy csak stúdióban, de érdemes ebben az egységes stílusra és hangulatra törekedni, legyen az akár “epikus” táj naplementével, akár modern, letisztult napfénystúdió.
- A fotósorozatok egységes stílusához az is hozzájárul, ha az alanyok ruházata, kiegészítője hasonló a képeken. Érdemes őket részeltesen segíteni a választásban inspirációs képekkel, színpalettákkal vagy akár stylistot biztosítani a fotózáshoz.
- Az instruálás szintén nagy szerepet játszik a fotók stílusában, hangulatában. Teljesen más jellegű képek születnek, ha hagyományos pózoltatásról van szó vagy feladatokról lifestyle képekhez, esetleg megfigyelésről.
- Az is nagymértékben járul hozzá a fotók stílusához, hogy milyen megvilágítás mellett készültek. A lifestyle fotósok kültéren gyakorlatilag csak naplementében dolgoznak, így teljesen egységes a képeik hangulata. A “fine art” fotósok pedig általában 2-3 klasszikus világítást használnak a stúdióban, általában kevés derítéssel, amitől megint csak egységesek lesznek a képsorozataik.
- A fix gyújtótávolságú lencsék egy-egy sorozaton belül egységes megjelenést kölcsönöznek. Sokkal könnyebb egységes stílust kialakítani, ha az ember 1-2 gyújtótávolságot használ, nekem a kedvencem a 35 mm és a 85 mm.
- Az utómunkát hagytam utoljára, ami az egyik legkézenfekvőbb, és sokan valószínűleg ezt mondanák először mint az egységes stílus fő zálogát. Fontos azonban, hogy az utómunka egységessége nemcsak abból áll, hogy ugyanazokon a lépéseken mész végig, próbálsz hasonló hangulatú képeket alkotni, és mondjuk a portré retusálásban is azonos elveket követni. A korábban említettek is legalább annyira kellenek hozzá.
Mélyebben is érdekel ez a téma?
A fentiek természetesen nincsenek kőbe vésve, és nem jelentik azt, hogy minden esetben így kell eljárni, de minél több pont teljesül, annál közelebb juthatsz egy egységes képi világhoz, egy saját stílus kialakításához. Tanulj, gyakorolj, ezáltal fejlődik a látásmódod, és be fogod tudni építeni a saját munkádba azokat az új elemeket is, amik illeszkednek hozzá.