Hogyan cserélj hátteret a Photoshop segítségével? Elmondom, hogy mi az a 7 dolog, amire a fotózásnál vagy a képek összeválogatásánál, illetve az utómunkában figyelni kell és megmutatom a gyakorlatban is, hogy hogyan kell csinálni.
Feliratkoztál már a YouTube csatornámra?
7 dolog, amire figyelj! A Photoshop nem old meg mindent
- Legyen hasonló a képek megvilágítása! Ha ez nem valósítható meg, akkor legalább legyen lapos a világítás, az könnyebben módosítható. Ez talán a legfontosabb, a karakteres, kontrasztos világítások kifejezetten nehezen módosíthatók utómunkában.
- Legyen hasonló perspektíva, kameraállás! Egyéb esetben nagyon látszik, hogy nem tartoznak össze a képek. Leginkább arra érdemes figyelni, hogy hol fut a horizont a képeken. Egy alulról és egy felülről fotózott fénykép nem illeszthető realisztikusan össze.
- Lehetőleg legyenek hasonló látószögűek a használt objektívek! Hiszen teljesen más a torzítása egy nagylátószögű objektívnek, mint egy telének. Ha ez nem stimmel, egyszerűen furcsának tűnhet a kép, még ha nem is tudjuk elsőre megmondani, hogy éppen miért.
- Legyen hasonló mélységélesség! Ha valami egyszer már elkezdett átmenni életlenbe, akkor nem lehet egy távolabbi dolog élesebb. Az éles dolgokat szerencsére lehet utólag is életleníteni. Ehhez számos eszköz áll rendelkezésre a Photoshop programban, az egyik kedvencem a tilt shift blur.
- Legyen rendben az elemek körbevágása! Ideális esetben olyan a háttér, hogy nem feltétlenül kell nagyon precízen körbevágnunk vagy legyen a témától nagyon elütő színű és akkor viszonylag könnyen leválasztható. A fenti videóban megmutatom a Select and Mask használatát is olyan “problémás” területeken, mint például a haj.
- Össze kell hangolni a fényességet! A legsötétebb és legvilágosabb részek (árnyékok és csúcsfények), illetve középtónusok legyenek hasonlóak a képeken. Ehhez akár a Levels, akár a Curves nagyon jól használható a Photoshopban. A videóban az egyszerűaég kedvéért az előbbit használom.
- Össze kell hangolni a színeket! Beleértve ebbe a színhőmérséklet, szaturációt, illetve az egyes színek finomhangolását. Erre lehet használni első körben akár a Lightroomot vagy Adobe Camera raw-t is, de a lokális módosításokhoz mindenképpen a Photoshopot ajánlom. A Color Balance, illetve a Selective Color is remekül használható. Ezek a színek végső összedolgozására is megfelelőek, de szeretem ilyenre használni például a Gradient Mapeket is.
Ha szeretnéd megtanulni a Photoshop használatát az alapoktól lépésről lépésre, ajánlom a Photoshop Mastery online tanfolyamot, amit kifejezetten fotósok számára állítottam össze.