6 dolog, amit a Lightroom segítségével is meg tudsz oldani (a Photoshop helyett)

Lightroom Mastery tanfolyam

Nem titok, hogy nagyon szeretem a Lightroomot, és ha tehetem – a hatékonyság és gyorsaság jegyében – nem is megyek át a Photoshopba. Sokan úgy gondolják, hogy a Lightroom csak egy nyerskép (raw fájl) feldolgozó program és ilyen módon legfeljebb a képszerkesztés elkezdésére alkalmas. Ezzel szemben én azt gondolom, hogy ha egy kép esetében nincsen szükség valamilyen komolyabb javításra, módosításra, vagy high-end portré retusra, akkor a teljes képszerkesztési munkára is elegendő lehet. Ebben a bejegyzésben 6 olyan feladatot gyűjtöttem össze, amiről talán nem is gondoltad, hogy a Lightroom is alkalmas rá.

1. Bőrsimítás a Lightroom segítségével

Ha nem szeretnél haladóbb technikákkal, például frequency separationnel pepecselni, akkor a Lightroomban nagyon egyszerűen finomíthatod a bőr textúráját. Akár az ecsettel, akár a radial filterrel jelölöd ki a bőrt, a szín alapján (Range Mask / Color) finomhangolhatod a kijelölésedet és alkalmazhatsz rá bőrsimítást olyan módon, hogy lejjebb veszed a textúrát (Texture). Erre akár el is menthetsz magadnak saját effektet, amit később is bármikor újra használhatsz (Effect / Save Current Settings as New Preset). Többek között ezt a technikát is megmutatom az alábbi videóban (0:30-tól kezdődően).

Ugye feliratkoztál már a YouTube csatornámra?

2. Fogfehérítés

Az ecset segítségével jelöld ki a fogakat, vedd le a szaturációt és emeld az expót a fehérebb és világosabb fogakért.  A Lightroomnak van alapértelmezett saját eszköze is erre, amit az Effectek között Teeth Whitening néven találsz. Ezen a képen egy kicsit módosítottam rajta, hogy ne legyenek túlzottan fehérek és világítóak a fogak. Ezt a módszert a szem világosítására is tudod használni, de nem érdemes túltolni, mert természetellenes lesz az eredmény.

Ha szeretnéd nagyobban megnézni a beállításokat, kattints a képre!

3. Egyes színek megváltoztatása csak a Lightroom segítségével

Ha az ecset segítségével kijelölted a kívánt területet, akkor ott lokálisan módosíthatod a színhőmérsékletet, de akár az árnyalatot is a Hue érték megváltozatásával. Ha szeretnéd finomabban választani a színeket, kapcsold be a Use Fine Adjustment lehetőséget. Akár egy konkrét színt is hozzáadhatsz a Color lehetőség segítségével. Az alábbi videóban ezt is megmutatom, 1:30-tól kezdődően.

4. Fények hozzáadása a képhez

Akár napfényt is “készíthetsz” a Radial Filter segítségével az expó megemelésével, színezéssel és a Dehaze csökkentésével. A lenti példán egy nagyobb és egy kisebb radial filtert adtam a képhez és ezek együttesen eredményezik a fényhatást.

Ha szeretnéd nagyobban megnézni a konkrét beállításokat, kattints a 2. és 3. képre!

5. Az ég javítása, csere nélkül a Lightroom programban

Ha nem lett teljesen fehér (kiégett) az eged, akkor a graduated filter segítségével szépen vissza tudod hozni, ha lejjebb veszed a csúcsfényeket és akár az expozíciót is. Használd a Luminance range maskot, hogy csak a csúcsfényekben érvényesüljön a hatás és ne sötétítse a fotódon pl. a fákat vagy sötétebb épületeket. Ha nem lett tökéletes az eredmény, az Erase ecsettel is törölheted a hatást a kép egyes területein. Ebben a videóban 5:20-nál kezdődik ennek a technikának a használata.

6. Color Grading, haladó színezés

Nem olyan régen váltotta le a Split Toningot a Color Grading a Lightroomban, amivel már nemcsak a csúcsfények és az árnyékok színezhetők, hanem a középtónusok is. A lenti videóban 0:17-nél kezdődik ennek az eszköznek a bemutatása. 

A színek módosítására számos eszköz létezik a Lightroomban, én általában a színhőmérséklet beállításával szoktam kezdeni, majd pedig a görbékkel és HSL-lel folytatom. Ezek mellett a színek még a Develop panelek végén szinte elrejtett kalibráció (Calibration) eszközével is befolyásolhatók. A görbékkel, HSL-lel, Color Gradinggel és kalibrációval teljesen átszínezheted a képeidet anélkül, hogy át kellene menned a Photoshopba.

Ha szeretnéd megtanulni a Lightroom használatát lépésről lépésre az alapoktól, akkor nézd meg a Lightroom Mastery tanfolyamot!

Ha tetszett a bejegyzés és szeretnél értesülni a hasonló anyagokról, akkor iratkozz fel az email értesítőre!

Oszd meg!

Ez is érdekelhet

Stresszlevezetés

Kattanjki: fotózd ki magadból a feszültséget! (VIDEÓ)

Neked szól ez a videó, ha nehezen találsz időt a fotózásra az életedben. A videóban bemutatom, hogyan teheted a fotózást, mint stresszlevezetést az életed részévé. Jelentkezz az értesítőre, hogy ne maradj le a Kattanjki Klub nyitásáról! <h2>Kattanjki: fotózd ki magadból a feszültséget! – A videóban elhangzó szöveg leirata</h2> <p>A fotózás csak a fontos pillanatok megörökítésére

Tovább olvasom »
Családi történetek

Családi történetek a lencsén keresztül: Így örökítsd meg a hétköznapokat (VIDEÓ)

Ebben a videóban 3 tippet hoztam ahhoz, hogy némi előkészítéssel és irányítással te is megőrizhesd a valódi érzéseket, hangulatokat, arckifejezéseket. Jelentkezz az értesítőre, hogy ne maradj le a Kattanjki Klub nyitásáról! <h2>Családi történetek a lencsén keresztül: Így örökítsd meg a hétköznapokat – A videóban elhangzó szöveg leirata</h2> <p>Gondoltál már arra, hogy a családi élet tele

Tovább olvasom »
Kreatív fotózás

Kreatív fotózás: fedezd fel a csodát a mindennapokban (VIDEÓ)

Ebben a videóban három tippet kapsz arra, hogy hogy válhat a hétköznapiból kreatív alkotás. Jelentkezz az értesítőre, hogy ne maradj le a Kattanjki Klub nyitásáról! <h2>Kreatív fotózás: fedezd fel a csodát a mindennapokban – A videóban elhangzó szöveg leirata<br></h2> <p>Fedezd fel a kreativitásod a fotózáson keresztül! Sokan úgy érzik, hogy nekik nincs érzékük a fotózáshoz,

Tovább olvasom »

Szólj hozzá!

Scroll to Top