Milyen legyen a zöld a fotón? Hideg, meleg, fakó, szaturált? Szinte minden héten felmerül ez a kérdés a #kattanjki Facebook csoportban. Pontosan ezért született ez a videó, amiben minden olyan Lightroom és Photoshop eszközt bemutatok, amire csak szükséged lehet, ha szeretnéd elérni azt a bizonyos áhított zöldet, amit valahol láttál.
Ugye feliratkoztál már a YouTube csatornámra?
Az, hogy kinek milyen zöld tetszik, természetesen ízlés dolga. Én abban segítek, hogy jobban értsd, hogy mit is szeretnél elérni és ahhoz milyen Lightroom és Photoshop eszközöket érdemes használni.
Ha kifejezetten az okoz fejtörést a számodra, hogy mit kezdj a fákon átszűrődő zöld fénnyel, illetve az elszíneződött bőrrel, akkor ezt a videót ajánlom a bőrszín korrigálásáról
Mi befolyásolja a zöld színét a képen?
Egyrészt maga a növény és annak levélzete, másrészt az azt érő fény. Direkt napsütésben szaturáltabb, világosabb árnyalatokat fogsz látni, míg az árnyékban hűvösebb, kevésbé szaturált zöldet. Ebből a szempontból is előnyös az aranyórában fotózni, harmonikusabb zöldeket és lényegesen kevesebb visszaverődést tapasztalhatunk. Nem mindegy az sem, hogy az egyéb környezeti elemek milyenek, azok is zöldet vernek vissza (pl. fű) vagy éppen semlegesek. Szerintem felesleges arra törekedni, hogy a zöldek ugyanolyanok legyenek a képeken, hiszen a természetben is másképpen néznek ki a növények a levélzetüktől és az őket érő fénytől függően. Egy sorozaton belül azonos fényviszonyok esetén persze fontos, hogy ez megvalósuljon.
A Lightroom és Photoshop színmódosító eszközeiről
Számos eszközzel lehet változtatni a színeket mind a Lightroom, mind a Photoshop programban. Ezek egy része a képen látható egyéb színeket is befolyásolja, míg más eszközök kifejezetten csak adott színeket, például a zöldet. A lokális módosításokat én jobban szeretem a Photoshopban elvégezni, mert a Lightroom esetében korlátozottabbak a lehetőségek és van számos olyan eszköz, amit lokálisan (például az ecsettel) nem lehet használni.
Lightroom eszközök, hogy megtalálhasd a tökéletes zöldet
A Lightroom eszközeinek bemutatása 2:03-nál kezdődik a videóban:
- Basic/White Balance: A színhőmérséklet beállítására szolgál a sárga-kék, illetve zöld-magenta vonalon.
- Basic/Saturation, Vibrance: A teljes kép telítettségére hat, a szaturáció minden színre egyformán, a Vibrance pedig azokra a színekre, amelyek egyébként kevésbé telítettek. Ez utóbbi a bőrszínt is csupán kisebb mértékben befolyásolja.
- Curves: A görbék használatának szenteltem egy teljes külön videót, ha még nem láttad, érdemes megnézni! Ha csak egyetlen eszközt használhatnék a Photoshopban, ez lenne az.
- Calibration: A színek további finomhangolásának szinte eldugott eszköze, az utolsó panel a Lightroom Developban, ami a képen látható teljes színmixet állítja.
- Color Grading: A csúcsfények, árnyékok és akár középtónusok megszínezésére szolgál.
- HSL: Az egyes színek tulajdonságai, azaz az árnyalat (hue), telítettség (saturation) és fényesség (luminance) állíthatók.
Photoshop eszköztár a zöld szín beállítására
A Photoshop eszközeinek bemutatása 11:07-nél kezdődik a videóban:
- Color Balance: A színek korrekciójának, illetve a color gradingnek egyik szuper eszköze, amellyel a csúcsfényekben, középtónusokban és árnyékokban megjelenő színeket állíthatjuk be.
- Hue and Saturation: A képen látható összes színnek, illetve az egyes színek árnyalatának és telítettségének beállítására szolgál.
- Selective Color: Az egyes színek egyedi beállítására való eszköz, szintén nagy kedvencem a Photoshopban.