Lassan már 2 éves lesz az “új” szakképzési rendszer, de még mindig rengeteg kérdés övezi a fotográfus képzés és végzettség témáját. Ennek az lehet az egyik oka, hogy sokan még az utolsó fotós OKJ képzésekbe kapcsolódtak be. (Erre egyébként még most is lehetőség van egy-egy iskolánál, de lassan már kifutnak ezek a képzések). A régi Országos Képzési Jegyzék (OKJ) helyett a szakmajegyzék lépett életbe. A megszerezhető szakmák száma jelentősen csökkent, jelenleg 177 szakma közül lehet választani. Ezek egyike a Fotográfus szakma, melynek két szakiránya van, amiről részletesebben lejjebb találsz információt.
Fontos változás 2021. szeptember 1-től! Jelenleg a fotózás (fényképészet) már nem képesítéshez kötött tevékenység, mert hatályon kívül helyezték azt a jogszabályt, ami ezt előírta! Ez azt jelenti, hogy nem szükséges ilyen iskolát végezned, ha fotósként szeretnél vállalkozni. Az információ forrása dr. Kása-Richlach Mónika szakjogász weboldala: Már nem képesítéshez kötött a fényképészeti tevékenység? (merosus.hu).
Az átalakított rendszerben a szakmákat iskolarendszerű képzésben lehet megszerezni. Akik most kezdik meg középfokú tanulmányaikat, azoknak az ötéves technikumban vagy a hároméves szakképző iskolában van erre lehetőségük. Az első két szakma elsajátítása továbbra is ingyenes ebben a rendszerű képzésben. Azonban van lehetőség nem állami felnőttképző intézménynél is részt venni szakmát adó képzésen. Ebben az esetben 2 év alatt vagy akár ennél rövidebb idő alatt is el lehet végezni a képzéseket. Ennek vannak bizonyos feltételei, pl. előzetes tudásszint mérés, érettségi bizonyítvány megléte.
Milyen fotográfus képzés van most?
A fotózás a jelenlegi szakmajegyzék szerint a Kreatív ágazatba tartozik és kétféle képzés közül lehet választani: Kreatív fotográfus és Művészeti fotográfus. Dióhéjban a kettő közötti különbségről:
- a Kreatív fotográfus leginkább alkalmazott fotográfusi munkára képes (pl. esküvői fotózás, családi fotózás, portré fotózás stb.),
- a Művészeti fotográfus pedig saját (vagy a megrendelő) gondolatait, véleményét mutatja be a fotográfia segítségével.
Arról, hogy a képzés szempontjából mi a különbség a kettő között, illetve hol vannak átfedések a két szakirány között, az adott képző intézmények tudnak felvilágosítást adni, de egy általános tájékoztatót itt találsz.
Nagyon fontos, hogy a jelentkezés során kérdezz rá, ill. a szerződéskötéskor figyelj oda, hogy a képzés, amire jelentkeztél, milyen végzettséget ad. Jelenleg csak a Kreatív vagy a Művészeti fotográfus képzés (szakma azonosító száma: 5 0213 16 08) ad olyan végzettséget, amely hivatalosan feljogosít fényképészeti szolgáltatások nyújtására alkalmas vállalkozás létrehozására. Egy kivétel lehet, ha még sikerül egy, már elindult OKJ-s képzésbe becsatlakozni (pl. Fotográfus és fotótermék-kereskedő, a szakképesítés OKJ száma: 54 810 01).
Hogyan működnek és mennyibe kerülnek a középfokú fotográfus képzések?
Ahogy fentebb írtam, attól függően, hogy a jelentkező általános iskolai tanulmányok után vagy meglévő érettségivel szeretné elvégezni a képzést, különböző képzési formák közül választhat. Ha a tanuló rendelkezik érettségivel, akkor a képzést elvégezheti 2 éves, nappali vagy esti képzésen állami intézményben. A nappali és esti képzések egyik előnye, hogy a tanulói jogviszony mellé jár a diákigazolvány. Azonban időigényes és munka mellett nehezebben kivitelezhető, ezért leginkább a 18 és 25 év közötti korosztálynak szól. Van lehetőség ugyanebben a formában tanulni fizetős, magán felnőttképzési intézményben (ennek a díja akár 600-800 ezer forint is lehet).
Abban az esetben, ha a tanuló nem tud vagy nem akar minden nap részt venni az oktatáson, bizonyos magán felnőttképző intézményekben van lehetőség hétvégi oktatáson részt venni. Ebben az esetben mindenképpen egy előzetes tudásszint mérés történik, illetve nagyfokú önálló munkát igényel. Előnye, hogy jóval kevesebb órán kell személyesen részt venni, illetve a kétéves nappali képzéshez képest olcsóbb. De még így is több százezer forintba kerül, általában 250 és 400 ezer forint között mozog a képzés díja. Az itt megjelentetett összegek néhány nagyobb magán felnőttképző intézmény árait figyelembe véve kerültek feltüntetésre.
Hogyan lehet fotós vizsgát tenni és hivatalos végzettséget szerezni?
A képzés végén ugyanúgy vizsgát kell tenni, ahogyan ez az OKJ képzésnél is zajlott. A szakmai vizsga ugyanúgy három különböző részből épül fel: elméleti tudás mérése (teszt, írásbeli), portfólió bemutatása, gyakorlati feladat elvégzése és utómunka bemutatása.
A bizonyítvány megszerzésével jogosulttá válsz fotós vállalkozás létrehozására vagy a meglévő vállalkozásodba veheted fel újabb tevékenységi körként a Fényképészetet (TEÁOR – 7420 – Fényképészet).
Mi van a középfokú fotós oktatáson túl? - Felsőfokú fotográfus képzés
Ha nagyon elhivatott vagy, és szeretnéd egyetemi szinten tanulni a fotográfiát, felsőoktatásban is van lehetőséged fényképészetet tanulni. Nappali és levelező képzésre lehet jelentkezni, állami és költségtérítéses formában is. A következő intézmények indítanak jelenleg egyetemi szintű fotográfus képzést:
- Budapesti Metropolitan Egyetem Művészeti és Kreatívipari Kar
- Moholy-Nagy Művészeti Egyetem
- Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE)
Források: