6 hetes online fotótanfolyam ingyen – 1. lecke

Ihász Ingrid
Fotózás, Lightroom és Photoshop online tanfolyamok fotósoknak, akik nem érik be az átlagossal.
Amit mindenkinek tudnia kell a fotózásról!
A fotózásban van egy „szentháromság”, amit ha egyszer megértesz, akkor máris hatalmas lépést tettél a tudatosabb fényképezés felé.
A kép elkészítését exponálásnak hívják a fotózásban, és az expozíció – kissé leegyszerűsítve – akkor megfelelő, ha azt mutatja, amit látunk: nem túl világos és nem túl sötét a fénykép.
Az expozíciót három dolog határozza meg:
- az, hogy a fényképezőgép képérzékelője (ahol a kép keletkezik) mennyire érzékeny a fényre: ISO
- mennyi ideig éri fény az érzékelőt: záridő vagy zársebesség
- az objektíven keresztül mekkora méretű nyíláson keresztül érkezik a fény az érzékelőre: rekesz vagy blende vagy F-érték
Ezek egymással összefüggésben állnak, és ugyanazt az expozíciót többféle beállítással is el lehet érni. Az automata módok arra szolgálnak a fényképezőgépen, hogy ezeket az értékeket helyetted határozzák meg.
Ha a manuális módot választod a gépen, akkor a zársebességet és rekeszt te adhatod meg (az ISO külön állítható). Ha még nem tudod, ezeket hogyan lehet állítani a gépeden, vess egy pillantást a felhasználói kézikönyvre!
Az értékeket annak megfelelően választjuk meg, hogy mennyi fényünk van, milyen objektívvel dolgozunk, mozog-e a tárgy, amit fényképezünk, és ha igen, milyen gyorsan, kézből vagy állványról fényképezünk-e, illetve persze, hogy milyen hatást szeretnénk elérni.

Tudom, ez egy kicsit sok lehet elsőre, de mentsd le magadnak bátran és hamarosan ki fog tisztulni a kép. A 3. leckében hozok majd konkrét, ajánlott gépbeállításokat is a különböző fotótémákhoz, amiket kiindulásként használhatsz.
Te hogyan állítod be a gépedet?
Általában a rekeszről döntök először. Többek között ezzel határozhatom meg, hogy milyen mélységélességet szeretnék látni a képen.
Ha az a célom, hogy elmosódott legyen az előtér és a háttér, akkor nyitom a rekeszt (f/1.4-3.5 stb.), ha több mindent szeretnék élesre, akkor zárom (f/5.6-8 stb.). Ha kevesebb fény áll rendelkezésre, például beltéren vagy este, szintén nyitom a rekeszt.
Ezután határozom meg a zársebességet, attól függően, hogy mennyi fény áll rendelkezésre és mozog-e a tárgy, amit vagy akit fényképezek.
Álló tárgyat úgy tudunk kézből élesre fotózni (anélkül, hogy bemozdulna), ha legalább az objektív gyújtótávolságának (pl. 50 mm) a reciprokával számolunk (1/50 sec), de én szeretem inkább dupla olyan gyorsra venni (1/100 sec).
Ha pedig mozog a tárgy, akkor még gyorsabb zársebességet választok (1/250 sec, 1/320 sec, 1/500 sec stb.) Ha sok a fény, akár ennél gyorsabbat is állítok.
Az ISO-t igyekszem a lehető legalacsonyabb értéken tartani, hiszen minél magasabb az ISO, annál zajosabb lesz a kép.
Ezért is fontos, hogy a másik két értéket megfelelően válasszuk meg és sötétebb fényviszonyok között ne használjunk feleslegesen szűk rekeszt vagy túl gyors zársebességet.
A belépő szintű gépeken javaslom az ISO-t 1250 alatt tartani, de érdemes kísérletezni, hogy meddig mehetsz el vele.

Fú, van valami könnyítés kezdőknek?
Persze! Ha még korainak érzed a teljes manuális módot, akkor próbáld ki a rekeszprioritást (A vagy Av) auto ISO-val! Ilyenkor meghatározhatod a rekesz méretét, a többi értéket viszont a gép választja ki neked.
Egyes gépekben minimális záridőt is megadhatsz az auto ISO mellé (pl. 1/250 sec) és akkor nem jársz úgy, hogy a gép mondjuk túl lassú zársebességet választ és bemozdul a fotód.
Ennél a félautomata módnál az expozíció kompenzációval segíthetsz a gépednek, ha az elkészült képet túl sötétnek vagy világosnak találod. Ha még nem tetted, böngészd át a fényképeződ használati utasítását, hogy hol találod meg ezeket a beállításokat!
Ha szeretnél a fotózás technikai oldaláról még többet tudni, ajánlom az ingyenes Fotósulim Fotótechnika leckéit az Instagramon, programkalauzba rendezve ITT találod.
Ha a színekkel van gondod, lesd meg a fehéregyensúlyról szóló posztot, ha elmosódottabb hátteret szeretnél, akkor a mélységélességről szóló részt, ha az élességgel van problémád, akkor pedig a fókusz módokkal és területekkel foglalkozó posztot ajánlom.
Ne aggódj, a felszerelés választásáról és a gépbeállításokról lesz még szó ebben az email sorozatban is!
A következő leckében a felszerelés választásáról lesz szó